Wczytuję dane...

Błonnik i jego moc

Specjaliści z zakresu żywienia alarmują, że Polacy spożywają za mało błonnika - i to prawie o połowę!

Niska podaż błonnika to większa skłonność do otyłości. Problem otyłości nie dotyka wyłącznie osób dorosłych ale również dzieci. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

Błonnik 

to w skrócie składniki budulcowe ścian komórkowych roślin, nietrawionych w przewodzie pokarmowym człowieka.

Właściwość ta decyduje o podstawowej funkcji błonnika: ponieważ przechodzi on przez jelito w całości, zwiększa masę treści pokarmowej, dzięki czemu oczyszcza dolny odcinek przewodu pokarmowego ze złogów i skraca pasaż jelitowy.

Jest to więc nieocenione w leczeniu wszystkich problemów metabolicznych, nie wyłączając nadwagi, którą pomaga zwalczać dzięki wzmaganiu uczucia sytości i ograniczaniu potrzeby sięgania po przekąski.

Błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu zapobiega chorobom układu krążenia, a także obniża stężenie glukozy we krwi.

Ile błonnika dziennie?

Zdrowy człowiek potrzebuje 20 - 40 g błonnika dziennie, natomiast cierpiący na zaburzenia trawienia do 50 - 70g.

Błonnik jest substancją pochodzenia roślinnego, można go więc znaleźć wyłącznie w produktach roślinnych.

Oto przykładowe produkty z naszego sklepu ze sporą ilością błonnika:

Kaszka z 5 zbóż firmy Helpa - to 11,96 g błonnika na 100g produktu

Płatki zbożowe firmy Milzu! - to 10,5 g błonnika na 100g produktu

Helpa kaszkaPłatki śniadaniowe

Rodzaje błonnika

- błonnik nierozpuszczalny ( celuloza, ligniny), wchłaniają wodę, lecz się w niej nie rozpuszczają, dzięki temu ulepszają perystaltykę jelit i regulują wypróżnianie. Warunkiem prawidłowego działania błonnika nierozpuszczalnego jest jednak picie około 2-3 litrów wody dziennie. Inaczej błonnik ten może mieć odwrotne działanie i powodować nawet zaparcia!

- błonnik rozpuszczalny znajduje się głównie w owocach i warzywach ale także w produktach z nich wytworzonych oraz dodatkach do nich (np. wszelkiego rodzaju gumy: np. guma guar, guma arabska, pektyny zawarte w np. w konfiturach, dżemach).

Błonnik rozpuszczalny znajdziemy również w siemieniu lnianym, nasionach chia czy nasionach bazylii. Błonnik rozpuszczalny zawierają również wodorosty.  Są to na przykład pozyskiwane z nich takie substancje jak: agar czy karagen.

błonnik rozpuszczalny tworzy w jelitach galaretkę. Wiąże dużą ilość wody, pęcznieje w żołądku, rozciąga jego ściany, dając poczucie sytości.

Błonnik rozpuszczalny wspomaga organizm w procesie wydalania toksycznych produktów przemiany materii lub metali ciężkich. Zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego, zawiązuje ogromne ilości kwasów żółciowych.

Inulina - błonnik rozpuszczalny

Naukowcy z Georgia University przeprowadzili badania, w których potwierdzili bardzo ważną rolę błonnika rozpuszczalnego dla zdrowia  człowieka .  Zauważono, że stosowanie diety zawierającej inulinę pozwoliło już w ciągu 2 dni na zmiany w budowie jelit i poprawę flory bakteryjnej.

Być może w przyszłości - by złagodzić negatywny wpływ spożywania  przetworzonych produktów - będzie do nich dodawana inulina.

Inulina najczęściej pozyskiwania jest z cykorii lub mniszka lekarskiego. Jest nazywana superprebiotykiem.

Inulina już teraz wykorzystywana jest przez przemysł spożywczy jako środek zagęszczający do np. sosów, zup oraz w przemyśle cukierniczym. Po ugotowaniu przybiera postać galaretki.

Rodzajem błonnika rozpuszczalnego są też substancje  żelujące pozyskiwane z wodorostów, jak np. agar. 

W naszym sklepie posiadamy zarówno produkty z inuliną jak i z agarem.

Oto przykładowe przekąski z naszego sklepu zawierające błonnik rozpuszczalny:

Inulina w słodyczach firmy Cavalier   -  rekordowa ilość od 17g do 28,2 g błonnika na 100g produktu ( inulina jest w składzie czekolad i batonów z nadzieniem owocowym oraz z ziarnami kakaowca)                         

Agar w słodyczach Bob Snail dla dzieci - 2,3 g błonnika na 100g produktu

Baton CavalierBob